Od jakiegoś czasu na telefony Polaków przychodzą tajemnicze SMSy o treści puk puk. Sama treść jest dziwna, ale to jednak nie wszystko – ponieważ jest napisana po… Chińsku!

啳敲⁄敡捴楶慴敤

Co ciekawe, jeśli wierzyć tłumaczom automatycznym – ktoś próbuje do nas zapukać. Chociaż osoby znające chiński mówią, że ten zlepek znaków raczej nie ma specjalnego sensu.

Równocześnie SMSy wysyłane są z nadpisu OcO. Pierwsze zgłoszenie pojawiło się już 12 maja, ale przybywa ich. Z kolei każdy zgłaszający, z którymi firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem miały bezpośredni kontakt – to użytkownicy sieci PLAY. Te SMSy spływają przede wszystkim na telefonu marki Samsung. Co więcej – niektórzy dostali je dwa razy!

Czytaj też: Ochrona dzieci w Apple – robisz to źle. Firma naraża prywatność!

Pojawia się więc pytanie czy… jest się czego obawiać? Otóż – za samo otrzymanie SMSa w polskich sieciach NIE SĄ NALICZANE OPŁATY. W efekcie, jeśli ktoś wyśle wam wiadomość tekstową po chińsku, czy  nawet rosyjsku – nic z konta nie zniknie. Oczywiście, jeśli sami nie zapisaliście się wcześniej na jakieś SMSy premium. 

Jednak żaden ze zgłaszających ów precedens nie przypomina sobie aktywacji subskrypcji Premium. 

Czytaj też: Uwaga na SMSy podszywające się pod PGE

Uwaga na tajemnicze SMSy o treści “puk puk” po chińsku

Uwaga na tajemnicze SMSy o treści “puk puk” po chińsku

Z kolei jeśli podejmiecie się odpisania na taką wiadomość – operator także nie naliczy Wam opłaty. Na SMSy z nadpisów alfanumerycznych nie da się odpisać. Ciężko więc potwierdzić, że SMSy o tej treści docierają nie tylko do Polaków. Jednak na Reddit jest wątek, sprzed kilku dni, właśnie w tej sprawie. Mimo wszystko nie ma jednak pewności, że wypowiadają się w nim osoby spoza Polski. 

To także prawda – SMSem można zhakować telefon. Jednak nie tym. SMSy z niektórymi znakami zawieszały na przykład iPhony lub wprowadzały je w pętlę restartu. Było wiele takich błędów, natomiast nic jednak nie wskazuje, że akurat te SMSy związane są z próbą exploitacji jakiegoś takiego błędu. 

Czytaj też: Napad na kryptowaluty. Kradzież online to już za mało

Czym więc są te tajemnicze SMSy?

Nie wiadomo. Jednak – z racji tego, że wiadomości te dostają tylko właściciele  Samsungów, te tajemnicze SMSy mogą być efektem działania jakiegoś systemowego modułu (w Androidzie lub infrastrukturze sieci PLAY). Ten być może weryfikuje numer telefonu właściciela. 

Tymczasem, jeśli i do Was trafi taki SMS – przede wszystkim na numer spoza sieci PLAY i smartfona innego niż Samsung – dajcie znać.

Czytaj też: Podszywanie się pod Facebooka phishingiem roku 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *