Nie dajcie się zwieść marketingowi, jaki uskutecznia firma Apple. Wprowadzenie do systemów iOS i macOS zmiany stanowią poważne zagrożenia dla prywatności… Co prawda, to jeszcze nie teraz i nie dla wszystkich, ale takie scenariusze lubią bardzo szybko ulegać zmianie…

Na czym dokładnie polega skanowanie urządzeń Apple pod kątem treści niepożądanych? Oto na czym realnie polega mechanizm pt. ochrona dzieci – Expanded Protections for Children. Są to przede wszystkim dwie różne funkcje.

Czytaj też: Fałszywe inwestycje. Poznaj metody cyberprzestępców!

Ochrona dzieci w Apple – robisz to źle. Firma naraża prywatność!

Po pierwsze – CSAM Detection – wychwytywanie zdjęć będących treściami pedofilskimi.

Po drugie – Communication Safety – wychwytywanie wiadomości iMessafe o charakterze pornograficznym.

Co ciekawe, ten pierwszy z kolei dotyczy tylko osób z USA – jak na razie – które mają włączoną synchronizację zdjęć z iCloud. Jest to warunek konieczny. Ich urządzenia pracują pod kontrolą iOS 15, iPadOS 15, watchOS 8 lub macOS Monterey. W międzyczasie pobiorą więc bazę zdjęć zawierającą potwierdzone fotografie o charakterze pedofilskim.

Później urządzenie obliczy skróty swoich zdjęć i porówna je z bazą CSAM. W efekcie znalezienia dopasowania, konto użytkownika oflaguje się, a po zebraniu pewnej liczby takich znaczników. Fotografie będą przeglądane przez pracowników Apple. Co ciekawe, jeśli pracownik stwierdzi, że oflagowane zdjęcia faktycznie są z bazy CSAM… Konto zostanie zablokowane, a dane delikwenta trafią do amerykańskich organów ścigania.

Jednak warto zaznaczyć, że skrót obrazka to nie jest skrót kryptograficzny. W przypadku Apple, każdy obrazek będzie reprezentowany przez nieodwracalny ciąg cyfr. W efekcie nie będzie się dało, na podstawie przechwycenia tego ciągu, odtworzyć oryginalnego zdjęcia.

Czytaj też: Phishingowa aplikacja w oficjalnym sklepie

Ochrona dzieci w Apple - robisz to źle. Firma naraża prywatność!

Tymczasem, Communication Safety to natomiast skanowanie zaszyfrowanej komunikacji w iMessages. Realizowane na urządzeniu dziecka dotyczy tylko kont dzieci przypisanych do tzw. kont rodzinnych. Oczywiście, wyłącznie po tym jak rodzic włączy usługę Communiation Safety dla rodziny.

  • Dzieci młodsze niż 12 lat: zobaczą ostrzeżenie i będą musiały podjąć decyzję, czy wyświetlić/wysłać takie treści, czy nie. Jeśli zdecydują się na zobaczenie/wysłanie, konto rodzica otrzyma powiadomienie o tym fakcie.
  • Dzieci starsze niż 12 lat: zobaczą ostrzeżenie, ale jeśli zdecydują się zobaczyć/wysłać takie treści, rodzice się o tym nie dowiedzą.

Czytaj też: Uwaga na SMSy podszywające się pod PGE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *