Do instytucji zajmujących się cyberbezpieczeństwem zaczyna spłwać coraz więcej zgłoszeń. Tym razem na scenę weszło nowe oszustwo na ankietę Ministerstwa Finansów. 

Co ciekawe, teraz bardzo kreatywnie wyłudza się od nas dane. W efekcie – tracimy konto w banku. Wszystko zaczyna się od otrzymania wiadomości…

Czytaj też: Ochrona dzieci w Apple – robisz to źle. Firma naraża prywatność!

Akcja Ministerstwa Finansów!
Wypelnij krotka ankiete i zyskaj 250 zl na swoje konto.
hxxps://rot[.]lol.MinFin[-]akcja

Wiadomość jest, co prawda, rozsyłana SMSami, jednak nie jest wykluczone, że komunikat niebawem pojawi się także w mediach społecznościowych. Z kolei sam link prowadzi do strony podszywającej się pod Ministerstwo Finansów właśnie.

Czytaj też: Ataki na klientów iPKO

oszustwo na ankietę Ministerstwa Finansów

Nowe oszustwo na ankietę Ministerstwa Finansów

Później z kolei strona zachęca nas do uzupełnienia ankiety. I – koniecznie trzeba zaznaczyć – ów ankieta wygląda naprawdę wiarygodnie. Poza jednym szczegółem – przycisk przejścia dalej głosi komunikat… Large button. 

Kolejne pytania w ankiecie to znów na przykład: który bank zapewnia najlpesze warunki dot. depozytów, czy z którego banku korzystasz najczęściej, a także oceń pracę działu wsparcia w swoim banku. 

Co ciekawe, do tego momentu wciąż dajemy się nabrać… Następuje jednak kolejny punkt i tutaj – całe na biało – wchodzi poważne wyłudzanie! Trzeba bowiem wskazać, gdzie przesłane będą pieniądze za wypełnienie ankiety.

Czytaj też: Podszywanie się pod Facebooka phishingiem roku 2021

Później z kolei leci już jak zwykle. W kilku krokach przestępcy wyłudzają dane, które pozwalają sparować aplikację banku z rachunkiem ofiary. I tak oszustwo na ankietę Ministerstwa Finansów znów daje nam prztyczka w nos!

Równocześnie pojawia się drugi wariant tego samego oszustwa. Nie występuje w niej, co prawda, Ministerstwo Finansów, a poszczególne banki – na przykład Millenium. Tym razem… pod pretekstem ograniczenia dostępu do konta!

Po raz kolejny mamy Ci do powiedzenia jedno – jeśli kliknąłeś w link jeszcze nic takiego się nie stało. Dopiero wypełnienie ankiety, a przede wszystkim podanie własnych danych i dostępowych do banku sprawia, że… Zagrożenie uśmiecha się do nas szeroko! Nawet jeśli podałeś tylko część danych – koniecznie zadzwoń do banku. Najlepiej natychmiast!

Czytaj też: Uwaga na tajemnicze SMSy o treści “puk puk” po chińsku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *