Walka ze spoofingiem – czas, start! Jest to forma oszustwa, w której atakujący podszywa się, na przykład, pod bank i wykorzystuje numer telefonu danej instytucji. Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował właśnie, że podpisał porozumienie z czterema największymi operatorami telekomunikacyjnymi. To pozwoli ograniczyć zjawisko spoofingu. 

Czytaj też: Uruchomiono bezpłatny numer 8080 do zgłaszania podejrzanych SMSów

Powyższy rodzaj ataku opiera się przede wszystkim o wykorzystanie telefonu lub maila potencjalnej instytucji. Złodzieje dzwoniąc do ofiar i podając się za pracownika instytucji, wyłudzają dane. Rozwiązaniem, które ukróci takie praktyki, okazała się baza DNO prowadzona przez UKE. Właściciele numerów telefonów, czyli przede wszystkim banki, będą mogły zgłosić się tutaj z numerami, które służą tylko do odbierania połączeń pochodzących z instytucji.  Jeżeli operator zauważy, że do jego sieci przychodzi połączenie prezentujące się numerem z bazy DNO, będzie je blokował. Wniosek o wpis numeru do bazy będzie można składać od 25 marca 2024 r. Z kolei telekomy będą musiały wdrożyć u siebie to rozwiązanie do września.

Walka ze spoofingiem - firmy telekomunikacyjne podpisały porozumienie

Walka ze spoofingiem – firmy telekomunikacyjne podpisały porozumienie

Tymczasem, porozumienie, o jakim mowa  określa z kolei techniczne rozwiązanie tzw. „bezpiecznej zatoki”. Pozwoli zweryfikować, czy połączenie przychodzące do sieci stało się identyfikowane prawdziwym numerem czy zmodyfikowanym. Jeśli weryfikacja będzie niepomyślna – połączenie zostanie odrzucone, ewentualnie na ekranie odbiorcy pojawi się napis „numer nieznany”.

Czytaj też: UWAGA: Aktualizacja konta w ING – niebezpieczny mailing

Porozumienie to, co ciekawe,  jest otwarte dla wszystkich podmiotów, które obsługują co najmniej 50 tys. abonentów. Dla mniejszych firm telekomunikacyjnych przygotowano z kolei rekomendacje zbieżne z tymi zawartymi w „bezpiecznej zatoce”.

Czytaj też: We fraudach królują vishing i phishing – Raport Antyfraudowy BIKu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *