Atak phishingowy, o jakim mowa to wyłudzenie wrażliwych informacji i okradanie kont oraz zaciąganie kredytów na dane pokrzywdzonych! Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w ramach śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łodzi zatrzymali aż 21 osób, które… W efekcie ataków phishingowych oszukały ponad 800 osób na łączną kwotę powyżej 2,5 mln PLN!

Czytaj też: Atak na aplikacje bankowe – Pekao ostrzega klientów

Mechanizm oszustwa, który wykorzystał tym razem jest bardzo prosty. Sprawdzy amsowo rozsyłali wiadomości tekstowe z informacją o konieczności uiszczenia dopłaty do paczki, przesyłki czy rachunku za prąd. W wiadomościach tych znajdowały się linki przekierowujące ofiary na strony podszywające się pod serwisy bankowości elektronicznej. Pokrzywdzeni z kolei wpisywali na podrabianych stronach wrażliwe dane w efekcie czego oszuści uzyskiwali dostęp do ich rachunków bankowych. Z tych ostatnich, co ciekawe, wyprowadzono środki, używano ich też do zaciągania kredytów.

Czytaj też: Start programu edukacyjno-społecznego Banku Pocztowego – „Cyberdojrzali – bądź mądrzejszy od oszusta”

Atak phishingowy: ponad 800 osób okradzionych

Atak phishingowy: ponad 800 osób okradzionych

Warto też zaznaczyć, że w zatrzymaniach udział brało blisko 90 funkcjonariuszy CBZC razem ze wsparciem CBŚ i innych jednostek policyjnych. Akcja, co ważne, prowadzona była aż na terenie 10 województw. W efekcie przeszukań zabezpieczono ponad 300 dowodów rzeczowych, na przykład pieniądze, umowy o złożenie rachunków bankowych, karty płatnicze czy spore ilości sprzętu elektronicznego.

Czytaj też: Uruchomiono bezpłatny numer 8080 do zgłaszania podejrzanych SMSów

W toku wydarzeń podejrzani usłyszeli łącznie ponad 160 zarzutów dotyczących udziału w grupie przestępczej, kradzieży z włamaniem do rachunków bankowych, oszustw komputerowych oraz prania pieniędzy pochodzących z przestępstw. Pięciu z zatrzymanych zostało aresztowanych tymczasowo.

Sam phishing i vishing w ubiegłym roku były najbardziej popularnymi metodami hakerskimi. Tak donosi Raport Antyfraudowego Biura Informacji Kredytowej.

Czytaj też: We fraudach królują vishing i phishing – Raport Antyfraudowy BIKu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *