Nowy bezpłatny numer 8080 ma być łatwiejszy do zapamiętania i przysłużyć się poprawie bezpieczeństwa społeczeństwa polskiego! Zespół CERT Polska, którego zadaniem jest reagowanie na zdarzenia, które w jakiś sposób naruszają bezpieczeństwo online, uruchomił teraz nowy numer. Służy on zgłaszaniu podejrzanych SMSów – 8080. Numer ten, co ważne, jest darmowy na terenie Polski i ma pomóc w walce z cyberoszustwami.

Czytaj też: Atak na aplikacje bankowe – Pekao ostrzega klientów

Eksperci z CERT radzą, by podejrzane wiadomości SMS przesyłać im poleceniem Przekaż lub Prześlij dalej. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, wystarczy skopiować treści wiadomości i wysyłać ją na wyżej wspomniany numer. Dotyczy on przede wszystkim wiadomości z linkami, ale też takich, które ich nie zawierają. Zgłoszenia mają pozytywnie wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa online Polaków.

Czyatj też: Jak chronić biznes przed cyberatakami?

Uruchomiono bezpłatny numer 8080 do zgłaszania podejrzanych SMSów

Uruchomiono bezpłatny numer 8080 do zgłaszania podejrzanych SMSów

NASK równocześnie podał też, że dotychczasowy numer 799448084 jeszcze przez jakiś czas będzie działał w międzyczasie działania bezpłatnego numeru 8080. Podmiot dodatkowo też wyjaśnił, że podejrzane maile i strony można zgłaszać na adres [email protected] lub za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie incydent.cert.pl.

Czytaj też: Promocja na kartę ZTM za 14 PLN – uwaga na stratę pieniędzy

Tymczasem, warto też mieć na uwadze, że w okresie przedświątecznym, który stał się czasem zakupów w sieci, przybierają na sile działania cyberoszustów. Ci z kolei mogą przez SMSy właśnie (lub maile) informować na przykład o wysłanej przesyłce, niedopłacie czy promocji. Działania te zawsze zmierzają do kradzieży danych, a co za tym idzie – środków z konta.

Czyatj też: Start programu edukacyjno-społecznego Banku Pocztowego – „Cyberdojrzali – bądź mądrzejszy od oszusta”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *