Zbliżający się okres świąteczny dla Polaków jest synonimem szału zakupowego. Zamawiamy prezenty już teraz, by mieć pewność, że otrzymamy je przed pierwszą gwiazdką. Później pozostaje już wyłącznie czekanie na kuriera, a ponieważ ci z kolei mają coraz więcej zadań… Może się okazać, że otrzymamy SMS lub maila z wiadomością, że… Z naszą paczką jest coś nie tak. Coraz więcej jest więc oszustw na kuriera.

Czytaj też: Wyzwanie na TikToku: Antyfiltr dający dostęp do golizny na TikToku, czyli jak zainfekować milion telefonów jednym filtrem…

Wszystko dlatego, że przestępcy doskonale znają nasze przyzwyczajenia. Im bliżej świąt, tym częściej chcą nas oszukiwać. Coraz więcej oszustw na kuriera to nie przypadek. Dzisiejszy przykład to witryna udająca stronę Poczty Polskiej.

Coraz więcej oszustw na kuriera

Co ciekawe, obecne na kuriera to modus operandi, który można nazwać nieco bezpieczniejszym. Oszuści najpierw wyciągają nasze dane osobowe.

Coraz więcej oszustw na kuriera

By później z kolei dać nam możliwość wyboru dowolnego wariantu opłaty. Oczywiście, pod warunkiem, że będzie to karta płatnicza.

Coraz więcej oszustw na kuriera

Następnie jest jeszcze ciekawiej. W kolejnym kroku podstawiane są nam fałszywe okna do wpisania – koniecznie – prawidłowych danych karty płatniczej.

Może się okazać, że otrzymamy SMS lub maila z wiadomością, że… Z naszą paczką jest coś nie tak. Coraz więcej jest więc oszustw na kuriera.

Tymczasem, jeśli ów dane okażą się faktycznie realne – limit na karcie momentalnie zmaleje do zera! Ta-dam! Tak właśnie okrada się Polaków w XXI wieku!

Czytaj też: Uwaga: fałszywe oferty Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spokojnie jednak można nie dać się nabrać! Jak? Za każdym razem, gdy ktoś prosi nas o płatność online – sprawdzajmy adres strony! Domena abdi.com.br już na pierwszy rzut oka nie ma przecież nic wspólnego z Pocztą Polską…

Warto dodatkowo uruchomić na karcie zabezpieczenie tzw. 3D Secure. Wówczas – jeśli już ktoś pokusi się o okradanie nas – otrzymamy SMSa z prośbą o potwierdzenie płatności.

Równocześnie polecamy także włączenie powiadomień push z aplikacji podczas każdej płatności. Wówczas, widząc, że ktoś korzysta z naszej karty, możemy zareagować niemal natychmiast.

Czytaj też: Fałszywe SMSy o wstrzymaniu przesyłki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *