Jeśli chodzi o wyłudzanie – kody BLIK wciąż wiodą prym. W oszustwach tego typu wykorzystywane są przejęte konta w mediach społecznościowych i komunikatorach.
Czytaj też: Kolejna fala wyłudzeń danych SMSami – komunikat PGE
Policjanci zatrzymali w Pile młodą parę, która wyłudzała kody BLIK w mediach i… Używała ich do wypłacania gotówki z bankomatów. Przy nieletniej kobiecie z kolei znaleziono 14 tysięcy PLN. Oszuści mieli działać także w innych miastach, jednak funkcjonariusze zapewniają, że… Sprawa dopiero się rozwija.
Czytaj też: Ponad połowa Polaków nie wie, jak reagować na wyciek danych

Przestępcy wciąż wyłudzają kody BLIK
Co ciekawe, mechanizm tego oszustwa jest stosunkowo prosty i dobrze już znany. Złodzieje kontaktują się więc z ofiarami na przykład przez komunikatory internetowe albo media społecznościowe z przechwyconych kont. Później z kolei podszywają się pod znajomych lub krewnych, proszą o pożyczkę.
Czytaj też: Ochrona dzieci w Apple – robisz to źle. Firma naraża prywatność!
W efekcie presji czasu, ofiary generują kody BLIK i udostępniają je przestępcą, równocześnie autoryzując transakcję. Tak było i tym razem. Młody mężczyzna usłyszał zarzuty i go aresztowano. Co ciekawe, za popełnione przestępstwo grozi mu nawet 8 lat.
Tymczasem, warto o tej metodzie pamiętać przede wszystkim teraz, w okresie wakacyjnym. Oszuści podszywający się pod bliskich mogą przekonywać ich na przykład zgubieniem portfelu podczas wyjazdu czy potrzebą gotówki.
Czytaj też: Rząd walczy z cyberprzestępcami. Ustawa o zwalczaniu nadużyć