Jeśli chodzi o wyłudzanie – kody BLIK wciąż wiodą prym. W oszustwach tego typu wykorzystywane są przejęte konta w mediach społecznościowych i komunikatorach. 

Czytaj też: Kolejna fala wyłudzeń danych SMSami – komunikat PGE

Policjanci zatrzymali w Pile młodą parę, która wyłudzała kody BLIK w mediach i… Używała ich do wypłacania gotówki z bankomatów. Przy nieletniej kobiecie z kolei znaleziono 14 tysięcy PLN. Oszuści mieli działać także w innych miastach, jednak funkcjonariusze zapewniają, że… Sprawa dopiero się rozwija.

Czytaj też: Ponad połowa Polaków nie wie, jak reagować na wyciek danych

kody BLIK

Przestępcy wciąż wyłudzają kody BLIK

Co ciekawe, mechanizm tego oszustwa jest stosunkowo prosty i dobrze już znany. Złodzieje kontaktują się więc z ofiarami na przykład przez komunikatory internetowe albo media społecznościowe z przechwyconych kont. Później z kolei podszywają się pod znajomych lub krewnych, proszą o pożyczkę. 

Czytaj też: Ochrona dzieci w Apple – robisz to źle. Firma naraża prywatność!

W efekcie presji czasu, ofiary generują kody BLIK i udostępniają je przestępcą, równocześnie autoryzując transakcję. Tak było i tym razem. Młody mężczyzna usłyszał zarzuty i go aresztowano. Co ciekawe, za popełnione przestępstwo grozi mu nawet 8 lat.

Tymczasem, warto o tej metodzie pamiętać przede wszystkim teraz, w okresie wakacyjnym. Oszuści podszywający się pod bliskich mogą przekonywać ich na przykład zgubieniem portfelu podczas wyjazdu czy potrzebą gotówki.

Czytaj też: Rząd walczy z cyberprzestępcami. Ustawa o zwalczaniu nadużyć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *