Ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej miałaby zostać przyjęta przez Radę Ministrów w III lub IV kwartale tego roku. 

Nie ma przecież tygodnia, żeby nie spływały zażalenia dotyczące nowych metod oszustw internetowych. A więc wciąż Polacy padają ofiarą cyberprzestępców… W efekcie, równocześnie z rosnącą popularnością komunikacji elektronicznej, jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe sposoby wyłudzania danych lub włamań na konta.

Nie tylko bankowe.

Czytaj też: Podszywanie się pod Facebooka phishingiem roku 2021

Co ciekawe, część problemów chce rozwiązać pion cyfryzacji w KPRM. Z kolei w wykazie prac Rady Ministrów pojawiła się informacja, że jeden z sekretarzy stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nadzoruje prace nad projektem. Ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej, o której mowa, to na razie tylko ramowe założenia. Jednak wynika z nich już teraz, że rząd poważnie opiera się niektórym scamom. Na przykład stosowaniu bramek VoIP czy fałszywym SMSom.

Równocześnie, firmy telekomunikacyjne miałyby blokować SMSy, które będą wpisywały się we wzór CSIRT. Ten z kolei miałby stworzyć coś w rodzaju rejestru ze wzorami podejrzanych wiadomości, a telekomu blokowałyby takie SMSy. 

Czytaj też: Ochrona dzieci w Apple – robisz to źle. Firma naraża prywatność!

Ustawa o zwalczaniu nadużyć

Rząd będzie walczył z cyberprzestępcami. Ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej coraz bliżej

Dodatkowo, blokować miałyby się także połączenia głosowe wzbudzające wątpliwość. 

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie prowadził wykaz numerów służących wyłącznie do odbierania połączeń głosowych.

– zapowiada pion cyfryzacji KPRM.

W międzyczasie pojawił się także wątek poczty elektronicznej. Firmy obsługujące skrzynki mailowe dla podmiotów publicznych albo takie, które mają pół miliona użytkowników lub kont… Będą zobligowane do stosowania mechanizmów uwierzytelniania poczty!

Co ważne – według planów Rada Ministrów ma przyjąć projekt o nadużyciach w komunikacji elektronicznej w III lub IV kwartale 2022 roku.

Czytaj też: Uwaga na tajemnicze SMSy o treści “puk puk” po chińsku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *