Promocja na kartę ZTM za 14 PLN – brzmi dumnie. Ale czy aby na pewno? Oszukiwany skuszony tak atrakcyjną ceną jest w kolejnym kroku nakłaniany do podania wrażliwych danych. Te z kolei w ostatnim kroku wykorzystują przestępcy.

Czytaj też: Fałszywe SMSy z nadpisu Obywatel

Promocja na kartę ZTM za 14 PLN - brzmi dumnie. Ale czy aby na pewno? Oszukiwany skuszony tak atrakcyjną ceną jest w kolejnym kroku nakłaniany do podania wrażliwych danych. Te z kolei w ostatnim kroku wykorzystują przestępcy.

Specjaliści KNF z Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego ostrzegają. Tym razem przed fałszywymi promocjami, na które można trafić w serwisie Facebook. Mowa o zniżce na kartę ZTM za 14 PLN. Przy zakupie Warszawskiej Karty Miejskiej wydawanej przez stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego można stracić wiele!

Promocja na kartę ZTM za 14 PLN – uwaga na stratę pieniędzy

Co ciekawe, oszuści przyciągają uwagę ofiar przede wszystkim niską ceną karty! Zamiast 800 PLN, teraz można mieć ją za… 14! Brzmi bardzo źle, co? Na pierwszy rzut oka widać, że coś jest tutaj nie tak. Jednak, jak się okazuje, nie dla każdego. Aby skorzystać z promocji, należy wypełnić ankietę i podać wrażliwe dane. Ofiary są później nakłaniane do pośpiechu z uwagi na ograniczoną liczbę kart. Z kolei do działania mogą ich podjudzać dodatkowo pozytywne komentarze w mediach społecznościowych – oczywiście fałszywe. 

Czytaj też: Start programu edukacyjno-społecznego Banku Pocztowego – „Cyberdojrzali – bądź mądrzejszy od oszusta”

Następnie z kolei ofiara dostaje informację, że wygrała kartę ZTM. Z kolei by ją odebrać, trzeba przejść do strony dostaw, wypełnić formularz i wpłacić 14 PLN. W rzeczywistości jednak formatka płatności służy do wyłudzania danych kart płatniczych.

Z kolei sam proceder może być stosowany nie tylko na Facebooku. Przestępcy często polują też na portfele pasażerów z innych miast.

Czytaj też: Ustawa antyspoofingowa i antysmishingowa przyjęta przez Sejm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *