W Polsce szereg ludzi odbiera ostatnio telefony od straży granicznej! A raczej oszustów, którzy się pod nią podszywają. Jeśli otrzymasz takie połączenie – koniecznie się rozłącz. Celem tego scamu jest wyłudzanie od Ciebie pieniędzy, ale bardzo ciekawie. Jak wygląda takie oszustwo?

Czytaj też: Jak chronić biznes przed cyberatakami?

Zaczyna się od głosu lektora w słuchawce, który po angielski informuje o przechwyceniu przesyłki zaadresowanej do Ciebie właśnie. Zawiera ona illegal stuff, w ramach którego Straż Graniczna nakłada na Ciebie nakaz aresztowania. Możesz jednak nacisnąć 1, by porozmawiać z funkcjonariuszem prowadzącym Twoją sprawę. Z kolei po naciśnięciu jedynki otrzymasz propozycję wykupienia się od aresztu przez wprowadzenie swoich danych karty płatniczej w celu zapłacenia grzywny!

Czytaj też: Deepfake z Kwaśniewskim nowym oszustwem

Uwaga na telefony od straży granicznej
źród
źródło: gov.pl

Uwaga na telefony od straży granicznej

Niestety, okazuje się, że nie da się zablokować otrzymania takiego połączenia. Oszuści dzwonią z różnych numerów polskich telefonów. Co ciekawe, bardzo często takie ofiary otrzymały telefon z numeru podobnego do ich własnego, ale z różnicą jednej cyfry. Oszuści spoofują numer, by ominąć ewentualne filtry. Co możesz zrobić?

Czytaj też: Start programu edukacyjno-społecznego Banku Pocztowego – „Cyberdojrzali – bądź mądrzejszy od oszusta”

Jeśli otrzymasz takie połączenie – rozłącz się nawet, jeśli czekasz na jakąś przesyłkę zagraniczną. A jeśli ktoś do Ciebie zadzwoni, twierdząc, że z Twojego numeru dzwoniono do niego z tym scamem – podeślij mu ten artykuł, żeby zrozumiał, że to jednak nie Twoja sprawka.

Co ciekawe, w efekcie komunikacji po angielsku, raczej nie wróżymy takiemu oszustwu zbytniej liczby ofiar. Niemniej – ten atak jest w pewien sposób novum, więc warto przed nim ostrzegać. Kwestią czasu jest przecież to, że taki przekręt będzie wykonany w języku polskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *