Ostatni czas jest gorący, mimo tego, co za oknem. Pierwsze dni października to zalew kampani wiadomości tekstowych. Fałszywe SMSy z nadpisu Obywatel wiodą prym i całkiem nieźle im idzie. Treść wiadomości nakłania użytkownika do zalogowania się przez użycie podanego linku do serwisu mObywatel. Oczywiście – pod pozorem oczekującej, nowej wiadomości.

Czytaj też: Przesyłka od Media Markt – ups, to oszustwo

Co ciekawe, wiadomość brzmi tak:

UWAGA. W skrzynce odbiorczej portalu mObywatel znajduje sie nowa wiadomosc. Zaloguj sie do profilu mObywatel uzywajac linku ponizej..www.rb[.]gy/uv4se

Z kolei sam link widniejący w wiadomości prowadzi do fałszywej strony logowania, do profilu zaufanego przez konto w systemie mobilnej bankowości. Równocześnie jednak, gdy podejmiesz się porównania fałszywej witryny z prawdziwą – brakuje przynajmniej jednego banku. 

Fałszywe SMSy z nadpisu Obywatel

Fałszywe SMSy z nadpisu Obywate

Fałszywe SMSy z nadpisu Obywatel

Dodatkowo – wybierając jeden z obecnych tutaj logotypów użytkownik przekierowany jest na fałszywą stronę. Jeśli tego nie zauważysz, a wiemy doskonale, że to się dzieje, przekażesz oszustom login i hasło. Później z kolei, jak pewnie się domyślasz, środki finansowe z naszego konta. Najpewniej wszystkie. Chociaż różnie bywa. Nie warto jednak kusić losu, prawda?

Czytaj też: Uwaga na fałszywe konta na Githubie

W efekcie – jeśli tylko dostaniesz SMSa kierującego do rzekomego profilu mObywatel czym trony logowania banku – upewnij się, czy adres strony jest realny. Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości – niczego nie klikaj. A już na 100% nie wpisuj loginu i hasła do serwisu bankowego, nie mając pewności, że robisz to na zaufanej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *