Nasilają się pojedyncze działania w kontekście aktywności wokół Western Union. Wygląda na to, że oszuści podjęli się testowania możliwości i nowych motywów. Nowa kampania phishingowa Western Union walczy o przeżycie.

Wiadomości, jakie trafiają do użytkowników, wysyłane są z nadpisów WU czy wu. Treść z kolei jest… Imienną! To socjotechniczna sztuczka, która może przekonać wielu z użytkowników do kliknięcia w link! Z wyjątkiem danych ofiary wiadomości brzmią całkiem podobnie.

Platnosc jest na Twoje nazwisko [IMIĘ_i_NAZWISKO], mozesz przystapic do otrzymywania srodkow poprzez nasza strone internetowa. hxxps://tinyurl.com/[8-znakowe rozszerzenie]

Czytaj też: Uwaga właścicielu iPhone – wgraj aktualizację

Nowa kampania phishingowa Western Union

Co ciekawe, pojawia się pytanie o to, skąd dopasowanie telefonów i personaliów ofiary? Najpewniej, zewsząd. Procent użytkowników internetu, którzy nie udostępniają numeru telefonu w kontekście swoich danych jest… Chyba zerowy!

Czytaj też: Fałszywa aplikacja IKO jest… Idealnie odwzorowana

Co jednak stanie się gdy już klikniesz w link?

Nowa kampania phishingowa Western Union

Najpewniej, już się domyślasz – czeka na Ciebie przekaz Western Union. Transfer wygląda bardzo realnie, ale pojawia się też strona w domenie mainy.shop – a więc z nieznanej. Dodatkowo mamy też do czynienia z wielkim przyciskiem Otrzymać pieniądze – a więc już wiadomo, że ktoś nie do końca umie po polski.

Kolejny krok to, co ciekawe, wybór banku. Domena się nie zmienia, jednak – żadne logo nie jest wyszarzone. Co za tym idzie – wygląda na to, że oszuści całkiem sprawnie się przygotowali. Gdy jednak wybierzesz już jakiś bank – w dokładnie tej samej domenie pojawia się okno logowania. Ponadto – jest też link do porady, jak chronić się przed cyberprzestępcami!

Czytaj też: Uważaj na fałszywe reklamy inwestycyjne

Ciekawostką jest dodatkowo nowe pole, którego raczej nigdzie indziej się nie wypełnia w kontekście przekazów pieniężnych – nazwisko panieńskie matki. Aplikacja uruchomiona jest, najpewniej, na wirtualnej maszynie do oszustwa, która w kolejnym kroku dodaje konta słupów. Wygląd strony z kolei wskazuje na kolejny pomysł gangów, pewnie rosyjskojęzycznych. 

Co więc zrobić? Najlepiej być czujnym podczas przekazów pieniężnych! Te strony nie bez przyczyny otrzymujemy SMSem i otwierają się wyłącznie na telefonie. To tutaj właśnie pasek adresu znika po chwili bytności na tej stronie.

Uważajcie na siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *