Policjanci ostrzegają przed kolejnymi cyberoszustwami. Nowa metoda na oszustwa w internecie opiera się o… internetowego wnuczka! A to ci heca.. Myślałby kto, że znów zaczniemy nabierać się na podobnego rodzaju działalność przestępczą…

W sidła przestępców wpadają jednak głównie osoby aktywnie korzystające na przykład z portal społecznościowych czy bankowości internetowej. Ci stracili  już ponad 200 tys. PLN.

W międzyczasie, gdy wszędzie trąbi się o tym, jak żyć, by nie dać się omamić – opolska policja wciąż notuje tych, którym skradziono od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Łączne straty szacowane są na ponad 200 000 PLN.

Nowa metoda na oszustwa w internecie porównywane są przede wszystkim do tej “na wnuczka”. Chodzi o socjotechnikę i presję czasu. Precedens odbywa się internetowo – najpierw przede wszystkim na portalach społecznościowych. Tutaj właśnie rozsyłane są oferty pośrednictwa finansowego czy usług inwestycyjnych. Skorzystanie ma oczywiście zapewnić zyski – jakby kto pytał…

Czytaj też: Historia QBOT’em się toczy

oszustwa w internecie

Nowa metoda na oszustwa w internecie to jest to, co przestępcy lubią najbardziej…

Tymczasem, już po kliknięciu w reklamę zostajemy przekierowani na stronę logowania fikcyjnej firmy. Jednak by procedurę dopełnić należy wpłacić jakąkolwiek kwotę. W efekcie ów wpłaty pojawiają się problemy techniczne związane z obsługą.. własnego konta! Wówczas przychodzi z odsieczą konsultant. Ten łączy się z nami telefonicznie i udziela pomocnej rady: instalacja programu usunie usterki!

Nazwa programu jest oczywiście legalna i dostępna do powszechnego użytku. Jednak jego możliwości opierają się o… przejęcie komputera i zdalną kontrolę nad nim! 

W międzyczasie oszuści proszą także o ponowne zalogowanie się do bankowości. Wówczas, za pośrednictwem owego programu – ci wchodzą w posiadanie zarówno loginów, jak i wszystkich naszych haseł. Oto, jak topnieją nasze oszczędności…

Co więcej, część z pokrzywdzonych mogła oczywiście ystrzec się przed utratą pieniędzy. Banki stosują przecież podwójne zabezpieczenie transakcji, które należy potwierdzić smsem. Jednak oszuści nie są w ciemię bici – wiedząc to, tworzyli presję czasu, nalegając w międzyczasie na jak najszybsze potwierdzenie. Niestety poszkodowani przeważnie nie odczytywali wiadomości, w której widniała kwota przelewu. Z reguły w obcych walutach. DOdatkowo widniała tam także informacja o zawarciu umowy o kredyt. 

Nowa metoda na oszustwa w internecie daje nam jasno do zrozumienia, jak należy się więc teraz zachowywać. Potwierdza to oczywiście policja…

Pięć przykazań nowej metody na oszustwa internetowe

  • Powstrzymać się od instalowania programów, które pozwalają na zdalne kierowanie komputerem. Przy instalowaniu nieznanego nam oprogramowania stosować zasadę ograniczonego zaufania.
  • Przed wysłaniem swoich danych osobowych na stronę internetową dokładnie czytać i sprawdzać jej wiarygodność.
  • Upewnić się – najlepiej z kilku źródeł – że mamy do czynienia z uczciwą ofertą.
  • Nigdy nie podejmować decyzji finansowych lub związanych z podpisywaniem umów pochopnie, pod presją czasu.
  • Dokładnie czytać wiadomości wysyłane z banku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *