Ostatnie tygodnie okazały się obfite w wykrywanie domen phishingowych. Te z kolei miały wyłudzać hasła do internetowego panelu aplikacji e-mailowej. Czyli… webmaile w natarciu! Do tego wszystkiego, przestępcy próbują trickiem oszukać automaty, specjalizujące się w wykrywaniu podobnych zagrożeń.

webmaile

Witryny mają udawać – a wychodzi im to całkiem skutecznie – logowanie do systemu pocztowego poznańskiego Uniwersytetu Mickiewicza. Co prawda uczelnia jako pierwsza dostała informacje na temat tego, że ktoś próbuje nielegalnie zostać studentem i zaprzyjaźnić się z resztą – jednak wciąż przestrzegamy… Najważniejsze jest to, by mieć oko na adres wpisany w pasku wyszukiwania. Witryna phishingowa nieco różni się od tej docelowej, na którą chcieliśmy wejść.

Dodatkowo, pracownikom i kadrze uniwersytetu zalecono także udział w kampanii świadomościowej. Internet przecież dobrociami płynie, jednak gdy na scenę wchodzą dane – trzeba już tylko trzymać się na baczności…

Przeczytaj też: Oszustwo na kuriera.

Webmaile nie dadzą nam rady…

Tymczasem, CyberTarcze dostępne w internecie raczej radzą sobie z takimi przestępstwami, chociaż “webmaile” brzmią tajemniczo. 

Warto jednak pamiętać, by mimo wszystko, mieć oczy dookoła głowy. Jeśli logujemy się gdzieś przez www na maila czy gdziekolwiek indziej – zawsze należy sprawdzić czy adres jest prawidłowy. 

W ostatnim czasie pojawiły się nawet witryny udające – i to skutecznie – Microsoft…

Przeczytaj także: Globalne cyberprzestępstwa, czyli co pandemia zrobiła z rynkiem hakerskim…

źródło: CERT Orange

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *