Pamiętasz serwis sknerus.pl? Wówczas – w teorii – miała to być nowatorska platforma zakupowa, ale… Okazało się zdecydowanie przodować w oszukiwaniu. Sąd Okręgowy we Wrocławiu uznał, że aukcje wymagające kupowania tak zwanych bidów nie prowadzono zgodnie z regułami pochodzącymi z regulaminu. Aukcje odwrócone, bo o nich mowa, stały się głównym bohaterem całej historii. 

Czytaj też: Phishing na kuriera – jeszcze bardziej bezczelna wersja

Wyrok o jakim mowa brzmi następująco:

Wyrok w sprawie SKNERUS.pl wydano 3 grudnia 2021 (Sygn. akt III K 93/21). Sprawa trafiła jeszcze do Sądu Apelacyjnego, który 17 października 2022 r. zmienił wymiar kary ale podtrzymał konieczność publikacji wyroku w naszym serwisie na podstawie art. 43b k.k.

Aukcje odwrócone – o co chodziło?

Niektórzy pewnie nie pamiętają sprawy, więc przypomnijmy ją! Około 9 lat temu w życie powołano serwis sknerus.pl. Ten oferował przede wszystkim szczególny rodzaj licytacji internetowych, potencjalnie dający szansę na bardzo korzystne zakupy. Miał wyglądać tak:

  • przedmiot pojawia się na aukcji za 0 PLN,
  • użytkownik mógł podbić cenę nawet o 1 grosz, co z kolei dawało mu szansę na realne kupno produktu,
  • teoretycznie – mogło się więc wydarzyć, że kupisz telewizor za kilkadziesiąt złotych, bo… Nikt nie podbije ceny.

Czytaj też: Czy w końcu coś wygrałem? Uwaga na nagrody w internecie

Pamiętasz serwis sknerus.pl? Wówczas - w teorii - miała to być nowatorska platforma zakupowa, ale… Okazało się zdecydowanie przodować w oszukiwaniu. Sąd Okręgowy we Wrocławiu uznał, że aukcje wymagające kupowania tak zwanych bidów nie prowadzono zgodnie z regułami pochodzącymi z regulaminu. Aukcje odwrócone, bo o nich mowa, stały się głównym bohaterem całej historii.

Gdzie jednak jest haczyk?

Otóż, w tych akcjach nie braliśmy udziału całkowicie darmowo. By podbić tę cenę trzeba było wcześniej kupić tzw. bidy. Użytkownicy serwisu rzeczywiście je kupowali licząc, że pewnego dnia im się poszczęści. A w efekcie – kupią coś realnie taniej.

Tymczasem, niestety, o szczęście było trudno ponieważ operatorzy Sknerusa wprowadzili utrudnienia. Oczywiście, nie przewidziane w regulaminie utrudnienia. Generowano, bowiem, sztuczne bidy i w efekcie uniemożliwiano ludziom generowanie aukcji. Sąd Okręgowy we Wrocławiu po przeanalizowaniu dowodów uznał jasno, że… Tak właśnie się stało. W efekcie skazał dwóch mężczyzn prowadzących serwis za oszustwo.

Co ciekawe, o aresztowaniu ludzi powiązanych ze Sknerusem pisaliśmy trzy lata temu. Wypada dodać, że nie był to jedyny taki serwis, którym zainteresowała się prokuratura.

Zdaniem Sądu skazani tworzyli fałszywe konta na Sknerus.pl, które mogły być doładowywane niemal nieograniczoną liczbą bidów. Później z kolei te konta wykorzystywano na przykład do:

…automatycznego podbijania ceny i wygrywania aukcji – w wyniku czego (skazani – przyp. red.) wyłudzili mienie wielkiej wartości w postaci pieniędzy w kwocie łącznej nie mniejszej niż 16 882 847,92 zł., wpłaconych przez użytkowników serwisu na poczet zakupu oferowanych w ramach serwisu odpłatnych uprawnień do przebicia tzw. BID’ów, a w jednostkowych przypadkach, także na poczet ceny zakupu produktów im nie dostarczonych, czyniąc sobie z powyższego stałe źródło dochodu, czym działali na szkodę 47.098 osób pokrzywdzonych, a w tym, doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem(…) pokrzywdzonych oraz doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem inne osoby ustalone jako pokrzywdzone, w liczbie 44 322 , co do których nie zebrano danych wystarczających dla ich ujawnienia.

Tymczasem, Sąd Okręgowy stwierdził, że skazani dokonywali równocześnie przestępstw związanych z podrabianiem dokumentów. Poniżej linki do obydwu wyroków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *