Tym razem – skandal przede wszystkim w Kanadzie. Aplikacja mobilna – typu naszej polskiej Żabce/kawiarni – postanowiła śledzić własnych użytkowników.

Czytaj też: Uwaga na tajemnicze SMSy o treści “puk puk” po chińsku

Instalowano ją, wiadomo – bo zniżki. Aplikacji jednak przyjrzał się tamtejszy odpowiednik polskiego Urzędu Ochrony Danych Osobowych. I co z tego wyszło?

Otóż, analiza aplikacji wykazała jasno, że sklepowa aplikacja mobilna śledziła to, czy… Klienci odwiedzają konkurencję! Okazało się równocześnie, że sklep planował nawet nawracać klientów, którzy na stałe przenieśli się na zakupy u konkurencji. 

Co ciekawe, mieli oni otrzymywać profilowane kampanie reklamowe. W efekcie, nie skorzystano jednak z tego pomysłu. Z danych lokalizacyjnych z kolei sklep nie skorzysta już w ogóle. Dlaczego? Otóż – otrzymał nakaz ich usunięcia.

W międzyczasie, autorzy aplikacji tłumaczą się, że dane pozyskiwane były w sposób anonimowy.

Czytaj też: Podszywanie się pod Facebooka phishingiem roku 2021

Aplikacja mobilna kawiarni śledziła klientów

Aplikacja mobilna kawiarni śledziła klientów

Oczywiście, aplikacja prosiła klientów o zgodę na dostęp do danych lokalizacyjnych. Jednak wedle regulatora, wprowadzała klientów w błąd. Sugeruje przecież, że dane o lokalizacji będzie pozyskiwać tylko w trakcie korzystania z aplikacji, nie na stałe.

Tymczasem, ten incydent to całkiem dobry powód,by przejrzeć ustawienia prywatności na swoim smartfonie.

Czytaj też: Napad na kryptowaluty. Kradzież online to już za mało

Co ciekawe, na iPhonie, wszystkie aplikacji które korzystają z danych lokalizacyjnych znajdziecie w menu Usługi Lokalizacyjne. Z kolei w Prywatności warto także dodatkowo zjechać na sam dół, bo tam znaleźć można przydatny Raport prywatnościowy. W efekcie zobaczycie, do czego ostatnio różne aplikacje uzyskiwały dostęp, z czym się  łączyły i jak często.

Tymczasem, jeśli mowa o Androidzie – podobny efekt można osiągnąć zaglądając w menu Aplikacje.
Warto więc sprawdzić przede wszystkim aplikacje mobilne sklepów, które regularnie odwiedzacie. 

Czytaj też: Inpost wstrzymał Twoją paczkę? To znowu oszustwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *