Inpost wstrzymał Twoją paczkę? Przestępcy znów powracają! Przekręt na niedopłatę staje się trendem! Na początku pojawia się SMS z linkiem, który przekierowuje ofiary do podrobionej strony firmy. 

Później, standardowo, wymagane jest już wypełnienie formularza wrażliwymi danymi. To właśnie on stanowi największe zagrożenie…

Czytaj też: Uwaga na tajemnicze SMSy o treści “puk puk” po chińsku

Inpost wstrzymał Twoją paczkę? To znowu oszustwo

Inpost wstrzymał Twoją paczkę? To znowu oszustwo

Niedopłata za przesyłkę, czyli Inpost wstrzymał Twoją paczkę, bo… Znów nie zapłaciłeś.Ta metoda oszustwa trafiła w minionym roku na listę TOP 3 zagrożeń cyberbezpieczeństwa. 

Z kolei teraz atak powraca, jakby ze zdwojoną siłą. Znów zaczęło spływać po kilkadziesiąt zgłoszeń w tej spawie. Wciąż pojawiają się, co ciekawe, osoby, które  straciły wszystkie pieniądze z konta podając swoje dane do logowania.

Tymczasem, samo prawdopodobieństwo, że odbiorca wiadomości czeka na zamówienie jest wysokie. Właśnie dlatego teraz to oszustwo wiedzie prym. Jak dokładnie to wygląda? Już tłumaczymy!

Po pierwsze – pojawia się SMS z informacją dotyczącą niedopłąty. By móc odebrać paczkę musimy uregulować mikro-płatność na kwotę 1,99 PLN. Zawsze są to tak śmieszne pieniądze, że strata 2 złotych przecież nic nie zmienia, prawda? No właśnie, tak myślimy, a potem…

Potem klikamy w link z SMSa, który przekierowuje nas do formatki płatności. Tutaj musimy z kolei wypełnić formularz. I to właśnie on stanowi największe zagrożenie. Trzeba tutaj podać dane logowania do banku, a nawet… Numer PESEL. W efekcie – żegnamy się zaledwie jednym enterem z całymi oszczędnościami na koncie.

Czytaj też: Ochrona dzieci w Apple – robisz to źle. Firma naraża prywatność!

Co zrobić, gdy dostałeś już taką wiadomość i Inpost wstrzymał paczkę? Otóż – nie panikować. 

Po pierwsze – nie klikaj nigdy w podejrzane linki! Nie podawaj także danych osobowych na stronach, o których realności nie masz pewności. A po trzecie… Zawsze dodawaj numery, z których przychodzi taka wiadomość do zablokowanych.

Jeśli z kolei już podałeś dane do logowania… Natychmiast  zgłoś to zajście do banku! Najważniejsza jest szybka reakcja, bo tylko wtedy instytucja może Ci pomóc.

Czytaj też: Rząd walczy z cyberprzestępcami. Ustawa o zwalczaniu nadużyć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *