W sieci pojawił się kolejny już rodzaj oszustwa bazującego na brakach PlayStation 5 w sklepach. Oszuści podszywają się więc teraz pod sklep z tanimi PlayStation, który oferuje najnowszą konsolę Sony w zdumiewająco niskiej cenie!

W efekcie, jeśli nie zachowasz ostrożności możesz stracić wiele więcej niż tylko pieniądze… 

Niedobory PlayStation 5 w sklepach powodują, że osoby zainteresowane zakupem wypatrują okazji i czekają, aż Sony ponownie doda produkt do sklepu. To więc doskonały moment dla oszustów, którzy mają nadzieję, że to właśnie niska cena przyciągnie potencjalne ofiary. 

Tymczasem, oszuści tym razem próbują przekonać do siebie tym, co powinno nam zapalić lampkę niezgody. Oferowana konsola jest, bowiem, kilkaset złotych tańsza niż w jakimkolwiek innym sklepie. W przypadku takiego deficytowego towaru to przecież… niemożliwe!

Jednak jak doskonale już wiemy – chętnych nie będzie brakować, bo i dlaczego?  Wiele osób będzie chciało skusić się na taką okazję. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup – przekieruje Cię na stronę fałszywych płatności. Co prawda, przestępcy starali się bardzo dobrze przygotować bramkę, jednak nietrudno zwrócić uwagę na adres strony banku, który od razu wydaje się podejrzany.

Czytaj też: Gdy Twój iPhone ma dziwne wpisy w kalendarzu…

 sklep z PlayStation

Sklep z tanimi PlayStation to fałszywa bramka płatnicza

W międzyczasie przestępcy próbują także zebrać poufne dane w czasie logowania. Poza loginem i hasłem, dodatkowo jesteśmy pytani także na przykład o nazwisko panieńskie matki i PESEL. Jeśli dotarłeś tak daleko – w tym momencie musisz szybko wyłączyć stronę i zgłosić próbę oszustwa na stronie CERT.

Zawsze i bezapelacyjnie musisz z ostrożnością podchodzić do zaskakująco dobrych promocji, a przede wszystkim serwisów, które wymagają podania wrażliwych danych, takich jak PESEL, czy numer dowodu osobistego. Sprawdzenie wiarygodności sprzedawcy może nie być proste, ale warto to zrobić. Zwłaszcza jeśli kupujemy po raz pierwszy. Wystarczy przecież wpisać nazwę sklepu w wyszukiwarkę i przejrzeć opinie o sklepie…

Warto też pamiętać o weryfikacji metod płatności. Sklepy internetowe nigdy nie proszą o podanie pełnych danych twojej karty płatniczej! Jednak, jeżeli to robią – lepiej odmówić płatności. Najbezpieczniej jest zawsze korzystać z takich systemów, jak Przelewy24, BLIK czy PayU.

Czytaj też: Uwaga: pięć przykazań phishingu. Nowe metody oszustwa internetowego – sprawdź, czego się wystrzegać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *