Co prawda, spoofing nie do końca jest oszustwem internetowym, a wciąż niebezpiecznym! To nowy rodzaj, ale ostatnio coraz częściej oszuści sięgają po tę metodę. 

Polega ona na podszywaniu się pod cudze numery telefonów, w efekcie odbierająca połączenie osoba jest całkowicie… nieświadoma zagrożenia!

Ktoś do nas dzwoni z numeru bankowej infolinii. Odbieramy. Przemiły pan lub pani informuje nas, że jest pracownikiem banku, w którym mamy konto. Ostrzega przed planowanym atakiem hakerskim i prosi, żeby przelać pieniądze na wskazany rachunek. Tam oszczędności mają być bezpieczne.

relacje policjantów na przykładowy sposób działania oszustów wykorzystujących metodę spoofingu.

Czytaj też: Kłódki na stronach to nie wszystko – nie tak wygląda bezpieczeństwo!

Spoofing

Spoofing – gdy podszywasz się pod czyjś numer telefonu…

Co ciekawe, sam spoofing jest możliwy dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym. Te z kolei umożliwiają dzwoniącemu ręczne wprowadzenie dowolnego numeru, jaki pojawi się na wyświetlaczu urządzenia adresata. W efekcie, osoba, która odbierze telefon, nie będzie miała zupełnie żadnych podejrzeń, że rozmawia z oszustem.

– Sprawcy wykorzystują różne triki socjotechniczne po to, by zmanipulować rozmówcę i uzyskać dostęp do jego smartfona lub komputera, a w konsekwencji do rachunku bankowego. Ofiara spoofingu, sugerując się numerem, który wyświetlił się na telefonie jest przekonana, że prowadzi rozmowę z infolinią banku, pracownikiem urzędu lub policjantem. W większości rozmów pojawiają się jednak dwa elementy: presja czasu i poczucie zagrożenia. Zwykle oszuści namawiają ofiary do przelania pieniędzy na dane konto.

przestrzega policja.

Dodatkowo, jak informują funkcjonariusze – nie mają możliwości technicznego zablokowania spoofingu. Przestępcy działają przy użyciu telefonów podłączonych do sieci komputerowej. Dlatego też, najlepszą formą obrony jest nasz własny zdrowy rozsądek. Jak się okazuje – gdy usłyszymy, nawet od najbliższego, żeby przelać pieniądze – niech zapali się czerwone światełko w naszej głowie…

Co więcej, jeśli ktoś twierdzi, że dzwoni z banku – wystarczy samodzielnie wybrać numer tej instytucji i upewnić się, czy ktoś faktycznie dokonywał połączenia, by przestrzec ans przed niebezpieczeństwem. Proste, a działa i może uratować nasz portfel!

Miejcie się na baczności, ponieważ oszustw i wyłudzania jest coraz więcej – rosną, jak grzyby po deszczu, a my… chcąc nie chcąc wciąż się na nie nabieramy…

Czytaj też: UWAGA: oszustwo na Facebooku na Orlen!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *