Fałszywe sklepy to zmora ostatniego czasu. Przed internetem realizacja takiego udawanego sklepu raczej graniczyła z cudem… Teraz jednak nie potrzeba dużej wiedzy, by wykupić domenę i sklepowe oprogramowanie. Później przychodzi czas na kopię treści i konto na słupa, wstawienie towarów i promocyjne ceny. Ta-dam! Fałszywy sklep, czas-start!

Jak się więc okazuje – to bardzo ważny problem… Grupa na Facebooku pod tytułem Oszukani przez fałszywe e-sklepy liczy sobie już… ponad 23 tysiące. 

Dlatego więc – spieszymy z pomocą! Co cechuje taki sklep? Co możemy stracić, gdy fałszywy sklep położy na nas swoje łapska?

Czytaj też: Aplikacja bankowa? Spokojnie, przestępca zapłaci za Ciebie!

Fałszywy sklep na oko…

Zacznijmy więc od podstaw. Na pierwszy rzut oka warto wziąć pod lupę… domenę – najlepiej czytać ją od końca! Jeśli końcówka to zlepek pod tytułem .top, online, .site, .cyou czy inne niestandardowe – czas uważać! 

Jeśli z kolei domena jest podejrzana – a wcześniejsza część adresu coś przypomina – na przykład mediaexpert – odpuść. Można być prawie pewnym, że to właśnie strzał w nasze kolano…

A co dalej? Ceny, ceny, ceny… Warto mieć na uwadze, że niższa cena wciąż nie musi oznaczać oszustwa. Jednak często tak właśnie jest… 

Na tej stronie https://dns.pl/whois możesz wpisać w rubryce wpisz nazwę domeny adres sklepu, który Cię interesuje. Rzetelna firma będzie mieć tutaj wypełnione dane.

Jednak jeśli wciąż dopadają Cię wątpliwości – warto na stronie ów sklepu poszukać kilku rzeczy:

  • regulaminu,
  • polityku prywatności.

Jeśli brakuje w nich nazwy firmy, NIPu czy danych kontaktowych – możesz założyć, że zrobienie tutaj zakupów skończy się… pustym kontem!

Co jeszcze można stracić?

Godność internauty. Przecież od wieków trąbi się wszem i wobec o tym, że to nie jest odpowiednie rozwiązanie – klikanie w co popadnie… Zamiast zysku w postaci różnicy w cenie możemy stracić wiele… Może się okazać, że znikną nam przecież wszystkie pieniądze z konta. 

Niech Polak nie będzie mądry po szkodzie, a przed! 

Tutaj możecie znaleźć listę podejrzanych sklepów: https://www.legalniewsieci.pl/aktualnosci/podejrzane-sklepy-internetowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *