Dane – zarówno swoje, jak i klientów. Użytkownicy nazwa.pl i home.pl miejcie się na baczności! Od tygodnia otrzymujemy od klientów firm informacje o próbach phishingu, w wyniku których można przekazać przestępcom wiele… Mowa przede wszystkim o dostępie do własnego konta administratorskiego czy danych swoich klientów i pieniądze.

A ponieważ niejeden z nas korzysta z usług nazwa.pl czy home.pl – należy być czujnym. Użytkownicy tych platform powinni zwracać uwagę na to, co dzieje się na ich mailu. 

Chodzi głównie o przypomnienia, które wieszczą o końcu abonamentu “DOMENAOFIARY”.

Dodatkowo, pod linkami kryją się różne URL-e. Te z kolei przekierowują na fałszywe panele logowania firm hostingowych, które do złudzenia przypominają prawdziwe. 

Później z kolei czeka nas już tylko fałszywy formularz płatności wyłudzający numer karty płatniczej. 

nazwa.pl

Użytkownicy zarówno home.pl, jak i nazwa.pl później zderzą się z potwierdzeniem płatności kodem SMS. Tutaj tytuł płatności sugeruje doładowanie karty przedpłaconej u jednego operatora, który pozwala na wymianę kryptowalut. Z dostępów do paneli hostingowych można w międzyczasie zrobić niemały użytek.

Co więcej, na ten przekręt łapią się zarówno niedoświadczeni, jak i ci silnie techniczni. Tym najciężej stać się ofiarą, jednak wciąż jest ich sporo. Przecież każdemu z nas może trafić się chwila nieuwagi…

Jednak ten atak to typowy przykład phishingu. To z kolei oznacza, że ochroną będzie tutaj przede wszystkim dokładne czytanie URL. W efekcie, przed wpisaniem hasła należy upewnić się, czy znaleźliśmy się tutaj, gdzie powinniśmy. To może wystarczyć. Ale, żeby tak się stało… należy przynajmniej spróbować się chronić!

Miejcie się na baczności!

Zobacz też: STOP COVID – nie daj się nabrać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *