Internet i e-commerce idą ze sobą w parze. Na doczepkę jednak podchwyciły je oszustwa. Tutaj mowa o dość prostych mechanizmach, na które jednak się nabieramy. Wśród nich na przykład sklepy pokroju Skyteel, które nie wysyłają kupionych już produktów.

Skyteel prawie jak sklep

Tymczasem, głównym celem oszustw jest oczywiście wyłudzenie naszych pieniędzy. Kreatywność z kolei nie zna granic. Kończą się już te najprostsze alternatywy,  na rzecz mniej prymitywnych prób oszukania. Zaawansowane mistyfikacje wymagają fachowej wiedzy informatycznej, ale, jak widać, oszuści dają radę.

Czasem opierają się na przykład o sklepy internetowe. Tutaj kuszą niskimi cenami i promocjami. Co więcej, każą płacić sobie za produkty z góry. Jednym z tych sklepów był właśnie Skyteel.

Rejestracja domeny wskazuje na początek działalności w sierpniu. Jednak niedługo później, bo miesiąc po debiucie, zamknął się na cztery spusty. Dziś klienci wciąż skarżą się, że nie dostali zamówionych sprzętów.

Też zostałam oszukana. Telefon zamówiony 12.09, (zamówienie) wysłane podobno 17.09 i dalej czekam, żadnego odzewu ze strony firmy – pisze jedna z poszkodowanych osób.

Jak się okazuje, Skyteel to jeden z najlepiej promowanych złodziejskich sklepów w internecie. To nie zmienia jednak faktu, że żerował na naiwności klientów, którzy marzą o złapaniu okazji.

skyteel

Skyteel znaczy prosto

Tymczasem, niektórzy użytkownicy apelują, że zaufanie wzbudziły pozytywne komentarze. Te, co prawda, pochodziły sprzed 3 lat, a sklep działał od sierpnia…

Jednak, jak się okazuje to całkiem popularna strategia przestępców. Wygaszone domeny można ponownie wykupić. Mechanizm łapiący emaile przychodzące na tę domenę później odgrywają niebagatelną rolę…

Jak rozpoznać więc, że z firmą jest coś nie tak?

Ano, po pierwsze można śledzić historię komentarzy na Opineo. Jednak oszuści często zabezpieczają się i tworzą dwie wersje legalizacji działalności. Albo używają czyichś danych – jak w  przypadku Skyteel, albo podszywają się pod inny podmiot.

Jak uchronić się przed takimi Skyteelami?

W tych czasach fałszywe sklepy wzbudzają nasze zainteresowanie przede wszystkim cenami. W Skyteel całkiem interesujące okazały się smartfony. Nie chodzi tutaj o wygląd czy opisy.

Dlatego też, najlepiej porównać ceny. Jeśli odbiegają od średniej rynkowej za bardzo – można uznać to za podejrzane. W efekcie, czasami jednak lepiej jest zrobić zakupy w dużych serwisach pokroju Amazon czy Allegro, albo przez Ceneo. Te bowiem weryfikują tożsamość sprzedawców.

Skyteel to nie synonim oszczędności

Tymczasem, złodziejski Skyteel przez chwilę funkcjonował w oparciu o bramki płatnicze. Jednak liczne zgłoszenia zablokowały tę możliwość, na rzecz klasycznego przelewu.

Ten tani telefon może okazać się jedną z bardziej kosztownych rzeczy w naszym życiu. Żonglerka wyłudzeniami, zdaje się, ma się w Polsce coraz lepiej…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *