Żyjemy w czasach koronawirusa. Jednak nawet teraz, a może przede wszystkim teraz, trzeba jakoś żyć. A ponieważ z pracą coraz ciężej – wyłudzenia anty-covidowe zaczynają przybierać na sile. 

O pomoc dla firm na czas pandemii można przecież całkiem łatwo zawnioskować. Oczywiście przez internet – bo nikt teraz nigdzie nie chodzi. Co prawda, biurokracja nie jest już przecież wskazana, a co więcej – tak jest zdrowiej. Jednak – czy bezpieczniej? Serwis praca.gov.pl umożlilwia każdemu złożenie takiego wniosku w imieniu dowolnego przedsiębiorcy… Co ciekawe, we wniosku można podać dowolne konto bankowe. Co gorsze, wedle tego, czego udało nam się dowiedzieć – ktoś lubuje się w wyłudzeniach właśnie na tą nową metodę… WYdawałoby się, że uszczelnienie systemu powinno być całkiem jasne. Jednak, jak widać, na razie chyba wyłącznie dla nas, internautów.

Dzień dobry, ktoś złożył za mnie wniosek. Czyli wyłudzenia anty-covidowe przybierają na sile

Tymczasem, jeden z klientów chciał zalogować się na konto w serwisie praca.gov.pl. Jednak nie udało się to od razu, chociaż hasło zapisane było w menedżerze haseł. Kilka resetów i wreszcie – wszystko jest na miejscu… Czy aby na pewno!? Ktoś złożył w jego imieniu wniosek o udzielenie pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności, czyli pożyczki covidowej.

wyłudzenia anty-covidowe

No i, co ciekawe, wniosek okazał się prawidłowy. Jednak podany w nim numer konta nie należał do Pana, który teraz się zalogował. Wniosek z kolei podpisał Volodymyr L., czyli ten, którego nikt nigdy nie widział w firmie.

Załączone upoważnienie okazało się podpisane oczywiście – fałszywie. CO więcej, numer paszportu zgadzał się z numerem poszkodowanego.

Wyłudzenia anty-covidowe to włamania?

Ano, okazuje się, że niekoniecznie. W ów sytuacji nie pasowały do włamania dwie kwestie. Po pierwsze konto poszkodowanego zawierało jednego reprezentanta firmy – właśnie jego. Po drugie z kolei osoba składająca wniosek wykorzystała Profil Zaufany własny, nie właściciela firmy.

Okazuje się, że takie wnioski (oszukane) wysyłają się prawidłowo. Gdyby taki wniosek został zrealizowany, pieniądze powędrowałyby na numer konta oszusta.

Praca.gov.pl, mamy problem…

Serwis praca.gov.pl okazuje się, że pozwala złożyć wniosek każdemu. Skan można łatwo podrobić. A jeśli nie – składający wniosek nabywa uprawnienia do całego konta przedsiębiorcy i ma wówczas dostęp do historii konta.

W efekcie – mechanizm praca.gov.pl jest całkiem wadliwy. Co więcej, może się okazać, żę zaledwie niewielka zmiana mogłaby wyeliminować tak poważną usterkę… Wystarczy zaakceptować wnioski przez pracodawcę. Albo – przekazywać pieniądze wyłącznie na konta bankowe firmowe. 

Jak na razie, warto zalogować się na konto praca.gov.pl i sprawdzić, czy aby nikt nie złożył wniosków w naszym imieniu. Jeśli tak się stało – pozostaje nam kontakt z urzędem… Prawdopodobnie, można wycofać taki wniosek, wysyłając do urzędu kolejne pismo z prośbą… Jednak ostatnio serwis bardzo często ma problem i wyrzuca nam komunikaty o błędach…

źródło: niebezpiecznik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *