Uwaga na oszustów – znowu! Pod pozorem przyznania pożyczki na dobrych zasadach oszuści żerują na osobach, które realnie potrzebują wsparcia finansowego. Dziś na tapecie mamy najdroższy kredyt świata na Messengerze! 

Cybeprzestępcy w kontekście oszustw na pożyczki szczególnie upodobali sobie grupy na Facebooku stworzone właśnie dla Polaków. Strony zasypywane są anonsami i propozycjami udzielania atrakcyjnego kredytu. Zazwyczaj publikuje je prywatna osoba, która… Ma wiarygodne i wzbudzające zaufanie zdjęcie profilowe!

Czytaj też: Aukcje odwrócone – jak oszukano dziesiątki tysięcy Polaków?

Ruszają płatności Blikiem przez Messengera. Można je już przetestować w  pierwszym sklepie - PRNews.pl

Najdroższy kredyt świata na Messengerze

Tymczasem, dostępne kwoty są… Bardzo duże! Sięgają nawet do 500 tys. PLN! Oprocentowanie z kolei jest bardzo niskie – 2-3%, a w odróżnieniu od pożyczek bankowych – o te z łatwością mogą starać się także osoby zadłużone. Gdy skusimy się już na kontakt z przedstawicielem instytucji – proszeni są o podanie danych kontaktowych i tych z dowodu.

Co ciekawe, jeśli faktycznie to zrobimy – otrzymamy pozytywną odpowiedź i zielone światło na kredyt. Wcześniej musisz jednak zapłacić… Podatek autoryzacyjny, który ma być także zabezpieczeniem, że… Spłacisz zaciągniętą kwotę.

Dostajesz dane przelewu i zapewnienie, że jak tylko opłata wpłynie na konto, zostanie przydzielony dostęp do pinieży. Po wykonaniu przez Ciebie wymaganej płatności – okazuje się, że pożyczka została wstrzymana i konieczne będzie uiszczenie kolejnej. I kolejnej. I tak koło się zamyka.

Najdroższy kredyt świata na Messengerze

Tymczasem, jeśli w końcu zorientujesz się, że coś jest nie tak i nie prześlesz kolejnej wpłaty – konsultanci decydują się na postawienie się w roli surowych sędziów. Zawiedzeni Twoim zachowaniem domagają się wyjaśnień i wykonania ostatniego przelewu. Na dowód, że zatrzymano proces, kontaktuje się z Tobą mailowo bank odpowiedzialny za udzielenie pożyczki. I tutaj pojawia się pełne rozczarowania przypomnienie o zapłacie.

W międzyczasie pojawia się presja, która może złamać niejednego doświadczonego internautę. Z kolei gdy prośby nie przyniosą skutku – oszuści sięgną po groźny. Wysyłają więc kolejne pismo, w którym informują, że opłata jest… Obowiązkowa! Jej nieuiszczenie z kolei – stanowi naruszenie federalnych przepisów krajowych. Podany paragraf jednak pochodzi z… Nieistniejącej ustawy!

Jak rozpoznać oszustwo?

Najdroższy kredyt na świecie na Messengerze zawsze powinien zapalać czerwoną lampkę. W dobie drogich kredytów oferta o tak niskim oprocentowaniu fizycznie nie jest możliwa. Tak samo, jak fakt, że cała rozmowa z konsultantem odbywa się właśnie na Messengerze. W większości przypadków możesz też zauważyć, że znajomość polskiego u kredytodawców jest… na bardzo niskim poziomie. 

Czytaj też: Wzrost liczby cyberataków

Co zrobić, gdy już padniesz ofiarą przestępców?

Właściwym ruchem w kontekście takiego wydarzenia jest kontakt z bankiem i policją lub nawet prokuraturą. Jeśli z kolei podałeś dane z dowodu osobistego – konieczne będzie jego zastrzeżenie i wyrobienie w międzyczasie nowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *