Nie dalej, jak w grudniu 2022 – mówiliśmy oficjalnie o kierowaniu uwagi na wyszukiwania w Google. Zbytnia wiara w to, co tutaj się okazuje bywa zgubna. Trochę żartuję, a trochę jednak nie. Tymczasem, przestępcy w ramach kampanii phishingowych znów sięgają po reklamy w przeglądarkach. To nie jest głupi pomysł, ponieważ dość niskim kosztem można zadziałać na internautę na poziomie podświadomości, a co ważniejsze… Osiągnąć założone przez siebie cele!

Tymczasem, w ostatnich dniach z całego świata spływają informacje o tym, że Chrome pokazuje coraz więcej fałszywych reklam.  Zobaczcie.

Czytaj też: Fałszywe SMSy o wstrzymaniu przesyłki

Uważaj na reklamy w przeglądarkach

Powyższe zdjęcie pochodzi z Twittera Willa Dormana. To jeden z przykładów nasilających się ostatnio kampanii, które nadużywają wiele marek, kojarzonych z IT. Dlaczego jednak taka branża?

Otóż okazuje się, że to hasła, których szukają internauci planujący docelowo ściągnąć na swój komputer jakąś aplikację. Jeśli więc przekonasz ich do instalacji tego, co sam podsuniesz – sukces jest murowany! Z uśmiechem i radością internauta zainstaluje malware.

Jak jednak wygląda cykl pracy takiego oszusta? Okazuje się, że przede wszystkim wykupuje odpowiednią domenę – trochę podobną do nazwy faktycznie istniejącego produktu. Listę takich domen można znaleźć na Githubie, a tutaj kilka przykładów.

  • dookers.site
  • dookers.space
  • teamviver.online
  • tiimviwer.site
  • timviwer.site
  • anydeskk.online
  • slack-soft.website
  • micrmsteams.online
  • teamsmsa.online
  • anyidesck.website

Wydają się całkiem zabawne? Być może. Jednak zastanów się, czy chcesz potwierdzić to, co mówisz… Nawet jeśli – czy żaden z Twoich znajomych nie dałby się na to nabrać? No, właśnie…

Czytaj też: Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Zdrowia. Fałszywe e-recepty

Uważaj na reklamy w przeglądarkach

Dalej oszuści szaleją jeszcze bardziej! Przygotowują, bowiem, odpowiednią wkładkę do aplikacji. A więc kopiują faktyczną stronę produktu, wykupując reklamę na konkretne słowa kluczowe tak, by pokazała się ona na górze przeglądarki. I… Tadam! Teraz tylko trzeba czekać.

Czytaj też: Coraz więcej oszustw na kuriera

Okazuje się, że najpewniej pierwszoplanową rolę gra tutaj serwer Command&Control.Jak jednak nie dać się oszukać? Na szczęście akurat w tej kwestii to naprawdę proste. Trzeba koniecznie pamiętać, żeby zwracać uwagę na słowa Ad/Reklama w wynikach wyszukiwania. Warto też mieć na uwadze, że nieprawdziwe reklamy w przeglądarkach  zdarzają się też w przypadku stron bankowych! Dlatego nigdy nie wpisuj nazwy swojego banku do wyszukiwarki zanim klikniesz w stronę.

Czytaj też: Czy w końcu coś wygrałem? Uwaga na nagrody w internecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *