22% – tyle wiadomości phishingowych między lipcem, a wrześniem podszywało się pod firmę DHL. Według raportu CheckPoint na dalszych miejscach z kolei znalazł się LinkedIn i Microsoft.

Równocześnie, warto zaznaczyć, że dominującym na świecie trendem hakerskim jest ten na niedostarczoną paczkę. Co ciekawe, o ile same zagraniczne kampanie są ukierunkowane przede wszystkim bezpośrednio na użytkowników firm-ofiar i wykradanie loginów czy haseł… Teraz kluczowe jest także nakłanianie do dopłaty, albo w efekcie fałszywej bramki płatniczej, albo podania kompletu danych karty płatniczej.

Czytaj też: Uwaga na reklamy w wyszukiwarkach

Tymczasem, w przypadku pozostałych marek z czołówki badania, o którym mowa – celem były już poświadczenia logowania szczególnie ważne w kontekście Microsoftu – 16% ze wszystkim ataków.

Tutaj z kolei wystarczy tylko login… Przejęcie istniejącego konta LinkedIn – 11% – najlepiej tylko z dużą liczbą znajomych i z szeroką siecią kontaktów.

22% - tyle wiadomości phishingowych między lipcem, a wrześniem podszywało się pod firmę DHL. Według raportu CheckPoint na dalszych miejscach z kolei znalazł się LinkedIn i Microsoft.

DHL najczęściej phishingową marką na świecie

Z przeszło 160 tysięcy zablokowanych przez CyberTarczę Orange w październiku prób wejścia na strony phishingowe znacząca większość otrzegała klientów przed… Inwestycjami! Co ciekawe, ten trend właśnie od dłuższego czasu zaczyna się od… Krzykliwej reklamy na Facebooku. Później jest już tylko łatwiej – inwestuj we flagowe przedsięwzięcia w kraju! Orlen, PGE, Baltic PIPE czy obrona kraju – no przecież… Co? Ty nie zainwestujesz? Potrzymaj mi dane!

Czytaj też: Nie kupuj przez WhatsAppa. Oszustwa na OLX znów uderzają

W efekcie, na docelowej stronie poza obrazkami i hasłami pełnymi kolorowych frazesów znajduje się także… Ramka do wpisania danych! Jeśli to zrobisz, zadzwoni do Ciebie konsultant i przekona do instalacji zdalnego pulpitu. A przynajmniej spróbuje. Potem już w efekcie raczej damy mu pełen dostęp do komputera. A więc i do własnych danych na przykład do banku.

Uważajcie na siebie!

Czytaj też: UWAGA na SMSy obiecujące kupony od Żabki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *